RAPORT SEMESTRIAL DE MASURI SSM PRIVIND SITUATIA SECURITATII SI SANATATII IN MUNCA SEM. I ANUL SCOLAR 2018-2019

RAPORT SEMESTRIAL DE MASURI SSM PRIVIND
SITUATIA SECURITATII SI SANATATII IN MUNCA SEM. I
ANUL SCOLAR 2018-2019

Activitatea Comitetului de Securitate şi Sănătate în muncă s-a concretizat în:
- procurarea fişelor de protecţie a muncii pentru tot personalul şcolii;

- efectuarea instructajului introductiv general pentru personalul nou angajat, al instructajului periodic pentru restul personalului şi completarea fişelor de protecţie a muncii

- efectuarea instructajului introductiv general pentru elevi;

- procurarea dosarelor medicale pentru tot personalul şcolii;

- efectuarea controlului medical de către tot personalul şcolii şi completarea dosarelor medicale;

- procurarea materialelor necesare informării şi instruirii din punct de vedere al protecţiei muncii;

- elaborarea Planului de Măsuri pentru asigurarea securităţii şi sănătăţii în muncă pentru anul şcolar 2018 – 2019 in colaborare cu domnul Negoita.
- verificarea instalaţiei şi tablourilor electrice dacă corespund normativelor de protecţie a muncii;

- verificarea prizelor de împământare .

Cadrele didactice si cele auxiliare au fost instruite o data la 3 luni respectand tematica impusa.

Munca educatorului inseamna activitatea de predare/ascultare, supraveghere, comunicare si se desfasoara preponderent in picioare. Acest fapt poate duce la boli specific generate de pozitie ortostatica necorespunzatoare: se recomanda pauze scurte.
Cadrul didactic cere elevilor pastrarea curateniei in interiorul si exteriorul scolii, eliminarea oricarui tip de conflict, antrenarea in diferite activitati organizate pentru obtinerea unui climat favorabil procesului instructiv-educativ.

Pentru evitarea imbolnavirii elevilor si a cadrelor didactice s-au luat urmatoarele masuri:
-colaborarea permanenta cu cadrul medical;

-verificarea materialelor didactice si a spatiilor de depozitare a acestora;

-spalarea permanenta a mainilor dupa folosirea cretei, buretelui de sters praful si a altor material didactice;

-pastrarea curateniei in salile de clasa si umezirea buretelui de sters tabla

-evitarea pozitionarii echipamentelor electronice la marginea birourilor;

-mascarea cablurilor electrice de pe caile de acces;
-asigurarea unei pozitii sigure in cazul lucrului cu obiecte vizate (foarfeci, cutere);

-interzicerea deplasarii in fuga (cai de acces, birouri, scari)

In concluzie,in anul scolar 2018-2019 nu au avut loc incidente neplacute in scoala, care sa pericliteze sanatatea si securitatea elevilor si a personalului didactic.

Responsabil, Director,
prof . Hulea Irinela prof.Giurgiu Florin