Creatiile copiilor

Peste 30 de preşcolari şi elevi din Brăila au vizitat comuna Tudor Vladimirescu, cu ocazia Zilelor Europene ale Patrimoniului * şcoala gimnazială T. Vladimirescu, structura Scorţaru Vechi, a fost un adevărat atelier de promovare a unor meserii tradiţionale

Primăria Municipiului Brăila în colaborare cu Consiliul Judeţean Brăila, Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniu Naţional, Inspectoratul Şcolar Judeţean Brăila a organizat, vineri, manifestări specifice Zilelor Europene ale Patrimoniului. Tema sub care s-au desfăşurat evenimentele a fost "Meşteşuguri tradiţionale-contribuţia acestora la conservarea patrimoniului cultural".
Şcoala gimnazială T. Vladimirescu, structura Scorţaru Vechi, a primit vizita a peste 30 de preşcolari şi elevi din Brăila, interesaţi să descopere îndeletniciri tradiţionale, autenticitatea portului, dar şi diferite obiecte şi produse tradiţionale, specifice comunei. Copiii au fost încântaţi de diferitele exponate, vechi de zeci de ani: cuverturi, covor de zestre ţesut în 1924, prosoape, fote şi ii cusute manual. Un război de ţesut, încă funcţional, la care mesteşugarul local Rodica Culea a făcut o demonstraţie de mare măiestrie, a atras toate privirile.